İmalatımız

EKMEK İMALAT TEKNİĞİ

Ekmek imalatı göründüğü gibi kolay olmayan bir iştir. Un, su, maya gibi hammaddelerden oluşan ekmeğin imalatında çeşitli safhalar vardır.

Bu safhalar pratik, teknik ve bilimsel olarak aşağıdaki başlıklar altında izah edeceğiz.

YOĞURMA

Yoğurma una katılan su,maya,tuz gibi maddelerin homojen bir karışım meydana getirilmesi işlemidir.

Yoğurma başında un, su ve diğer maddeler gevşek bir görüntüdedirler. Bu karışım yavaş yavaş ıslak ve yapışkan bir hamur görüntüsü almaya başla,

yoğurma devam ettikçe yapışkan ve ıslak görüntü düzgün görünüşlü ve kuru bir hamur oluşur.

Hamur yoğurma esnasında gelişim dört aşamada meydana gelir.

Karıştırma Hamur oluşması Hamurun gelişmesi Aşırı yoğurma

NASIL YAPILIR

KARIŞTIRMA

Ilk aşamada hamurun meydana gelebilmesi için gerekli olan malzemelerin birbirleri ile karışmasıtemin edilir. Malzemelerin özellikle un zerrelerinin ve suyun hamur içinde dağılımı yoğurma işleminin sonuna kadar devam eder. Eğer un elenmediyse,direct euvaldan kazana konuluyorsa, su ilave etmeden önce kazanı bir kaç tur döndürerek unun havakanması sağlanır. Ilk aşmada kazana un, su ve yerine göre katkı maddesi ilave edilir. Kazana konulan suuna göre hesaplanmalıdır. Türkiyedeki unların %55-60 su kaldıracağını düşünerek bu safhada %50 ye yakın su ilave etmek suretiyle, maya ve şerbetle birlikte konulan suyuda dikkate almış oluruz.

HAMURUN GELİŞMESİ

Hamur oluşmya başladıktan sonra bir süre daha karıştırılarak işlenebilir hale getirilmelidir. Bu aşamada hamura maya ve tuz ilavesi yapılır. Tuzmu yoksa mayamı hamura daha önce ilave edileceği tartışılan bir konudur. Fakat tuzun ve mayanın aynı anda katılması sakıncalıdır. Mayanın ve tuzun özelliklerinde bahsettimiz gibi tuz ve şeker maya ile buluştuğu anda mayanın aktivitesini azaltacaktır. Hamurkarların bu noktaya çok dikkat etmeleri gerekmektedir. Zayıf unlardan yapılan tuz mayadan önce kullanılarak hamura sağlamlık kazandırılır. Kuvvetli hamurlarda ise mayayı önce kullanmak gerekir.

Personel

Veysel Erdinç

Üst Yönetici

Kalite ve Hijyen sizlere en sağlıklı şekilde sunmayı sağlamakla görevli yöneticimizdir

Esma Karaca

Personel

Ekincilerde yaklaşık bir yıldır imalat bölümünde çalışmaktadır

Banu Karakuş

Personel Yöneticisi

Ekincilerde yaklaşık iki yıldır müşteri temsilcisi olarak çalışmaktadır

Ahmet Erdinç

Üst Yönetici

Kullandığımız malzemelerin seçiminde en ince ayrıntısına kadar araştıran görevli yöneticimizdir